Ve středu 19. 10. 2016 jsme se se čtvrťáčky vydali vláčkem na exkurzi do Humpolce.
Čekala nás paní průvodkyně v muzeu Aleše Hrdličky, ve kterém je několik velice pěkných expozic. Národopisná zprostředkovává návštěvníkům život lidí na Vysočině a na Humpolecku v minulých staletích, antropologická je spíš pro starší děti a studenty přírodovědných oborů, ta vysvětluje vznik a vývoj člověka a života na Zemi vůbec a tzv. indiánská sbírka Aleše Hrdličky seznamuje s životem původního obyvatelstva na americkém kontinentu.
Z přízemí muzea, kde je sbírka kamenů, vedou schody do sklepů a tento prostor je vyzdoben krásnými loutkami a kulisami z loutkového divadla, které donedávna hrálo svá představení v místní nemocnici. Loutky upozorňují na tradici loutkářství v kraji.
Novější stálá expozice muzea, kterou žáci nevynechali, nese název „Jak se šilo, tak se žilo.“ Tady mohly děti vidět staré šicí stroje, žehličky, starý nábytek a také potřeby ševce a švadleny
V přízemí muzea je také sál, ve kterém probíhají tematické výstavy, které jsou obměňovány. V současnosti je zde uspořádaná výstava obrazů humpoleckého rodáka, pedagoga, výtvarníka, hudebníka a literáta Mgr. Stanislava Příhody na téma Obrazy a motivy z Humpolecka a Podblanicka k jeho 80. narozeninám.
Tím končila naše prohlídka a děti se pustily do nakupování turistických nálepek, známek, pohlednic, suvenýrků a různých drobností na památku.
Protože se spustil docela silný liják, rozhodli jsme se přečkat ho v cukrárně Adélka na náměstí. Děti se občerstvily lahůdkami a sladkostmi a zhruba po půl hodině jsme pokračovali v naší cestě za poznáním.
Na doporučení paní z muzea jsme se vydali do výstavního sálu muzea na Dolní náměstí. Patchworkový klub HaBa Havlíčkův Brod při Mateřském centru Zvoneček a Oblastní charitě Havlíčkův Brod zde uspořádal prodejní výstavu překrásných prací šikovných švadlen. Tady jsme všichni žasli nad tou nádherou a litovali jsme, že už jsou naše peněženky po návštěvě muzea a cukrárny téměř prázdné.
Patchwork představuje starodávné krejčovské řemeslo, které v posledních letech zaznamenalo na celém světě velké znovuobjevení a těší se značné oblibě žen (ale i mužů) s vášní pro ruční práce. Důkazem toho jsou mezinárodní výstavy a vznik celých průmyslových odvětví zaměřených na výrobu látek, šicích strojů a speciálních pomůcek pro šití patchworku, které práci zrychlují a usnadňují. Nezanedbatelná je i rozsáhlá literatura na téma patchwork.
Poslední cesta vedla na nádraží, kde na nás už čekala naše HUMPOLAČKA.
Domů jsme se vrátili v pořádku plni dojmů a nových poznatků.
Mgr. Hana Vencovská