Preventivní programy pro 1. stupeň – šikana, kyberšikana
Ve čtvrtek 17. března 2016 se žáci 5. třídy v rámci preventivního programu zúčastnili na služebně městské policie v Havlíčkově Brodě besedy se dvěma policistkami. Tématem besedy byla šikana a kyberšikana.
Nejdříve se besedovalo o tom, co znamená slovo šikana, jak se projevuje v českých školách a jaké zkušenosti s ní děti mají. Potom o ochraně proti šikaně a o důsledcích pro agresory i šikanované.
V další části besedy policistky žáky varovaly před dalším typem šikany, kterým je další palčivý problém, který se rychle rozšiřuje i do českých škol a dětských kolektivů - kyberšikana. Kybernetická šikana má stejný cíl jako klasická fyzická nebo psychická šikana: ublížení a ponížení oběti. Obecně se jako kyberšikana označuje užití komunikační a informační technologie, zejména mobilních telefonů a internetu, k úmyslnému ublížení druhým. Kybernetická šikana přitom ale používá jiné prostředky, kromě toho se ale od klasické šikany liší dalšími rysy, se kterými se žáci seznámili. Např. je to anonymita agresora, oslovení širokého publika, obtížná kontrolovatelnost, neomezenost útoku, profil agresora – nikdy nevíte, kdo je na druhé straně. Navíc útočné SMS, e-maily, fotografie apod. jsou trvalejší než jednotlivé fyzické útoky.
V závěru besedy byly dětem promítnuty krátké reklamní šoty proti šikaně a jeden konkrétní příběh chlapce, který se stal obětí internetového zneužívání.
Při odchodu ze služebny se děti krátce seznámily s činností policistů z této služebny.
Podle reakce dětí se domnívám, že beseda byla velice přinosná a tématy šikana a kyberšikana se budeme zabývat ve vyučování i nadále.
Mgr. Hana Vencovská