V úterý 16. února 2016 proběhla v 9. třídě beseda s historičkou Mgr. Alenou Jindrovou, pracovnicí Muzea Vysočiny v Havlíčkově Brodě, na téma Přeškolovací tábor v Lípě.

Paní Jindrová se zabývala židovskou otázkou a tématem přeškolovacího tábora v Lípě. Je autorkou knihy Přeškolovací tábor Lípa: součást nacistického plánu na vyvraždění Židů. Kniha vznikla v rámci projektu Zkoumání historie židovského osídlení na Havlíčkobrodsku, který paní Jindrová vedla.

V průběhu besedy nám paní Jindrová předala své poznatky týkající se židovského obyvatelstva a přeškolovacího tábora, porovnala problematiku života Židů v době 2. světové války s problematikou uprchlíků v současnosti. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavých informací, např. proč tábor vznikl právě v Lípě, pro koho byl určený, jak vypadal den v lipském táboře, kolik mužů táborem prošlo, jak zde Židé dlouho pobývali, než byli transportováni do jiných koncentračních táborů, atd. Paní Jindrová svůj poutavý výklad doplnila řadou dobových fotografií a obrázků, žáci měli možnost prohlédnout si knihu o přeškolovacím táboře a knihu Není spravedlnosti na Zemi Oldřicha Stránského. Pan Stránský prošel koncentračními tábory Lípa, Terezín, Osvětim a Sachsenhausen a v této knize zachytil své zážitky.

Beseda se setkala u žáků s příznivým ohlasem, dozvěděli se řadu nových informací, rozšířili si své poznatky z hodin dějepisu o životě v protektorátu, o koncentračních táborech, židovské problematice.

Byla bych moc ráda, kdyby tato beseda alespoň u některých z nich vzbudila zájem více se zajímat o historii místa jejich bydliště.

										                                                                                                                       Božena Kučerová  
	
  • image0001
  • image0002
  • image0003
  • image0004