Kurz přežití ve světě financí

Ve čtvrtek 2. února měli žáci 5. a 9. ročníku celodenní projektový den „Kurz přežití ve světě financí“. Jednalo se o týmovou kreativní hru, která slouží jako podpora a inspirace pro výuku finanční gramotnosti. Děti zábavnou formou nahlédly do světa dospělých, vyzkoušely si hospodaření domácnosti, správně sestavit domácí rozpočet.

Žáci byli rozděleni do 4 až 5 členných skupin. Každá skupina pak řešila svůj modelový rodinný rozpočet – příjmy (mzdy, investice) a výdaje (náklady na potraviny, bydlení, služby, dopravní prostředky, …), žáci přemýšleli, co si koupit, kolik ušetřit na později a na co jim už bohužel nezbyde.

Během výuky lektor odborně vedl herní činnosti, podrobně žákům vysvětloval jednotlivé kroky a odpovídal na jejich otázky.

Žáci hodnotili projektový den pozitivně. Uvědomili si, jak je důležité vydělávat peníze, jak je nutné umět si propočítat jednotlivé rozpočtové náklady a jak je nezbytné nezapomínat vytvářet finanční rezervu.

Mgr. Simona Korefová