Zvládání mimořádných událostí ve školách

Ve čtvrtek 23. 6. 2022 se žáci druhého stupně a paní učitelky naší školy zúčastnili kurzu s názvem Zvládání mimořádných událostí ve školách, který si připravila společnost Progress Rescue https://www.progressrescue.cz/

V první části se žáci i pedagogové učili zvládat mimořádné situace, nejen teoreticky, ale hlavně prakticky - jak ochránit zdraví a život, resuscitovat, obvázat krvácející zranění, jak se zachovat v krizové situaci, jak předcházet nebezpečí, jak zvládnout řádění útočníka v budově školy. Školili se ve dvou liniích, pedagogové a žáci zvlášť. Žáci byli rozděleni do skupin, ve kterých pracovali pod dohledem zkušených instruktorů na stanovištích v tělocvičně i na hřišti školy. Pedagogové se školili zejména na to, jak správně postupovat při zvládnutí situace se zaměřením na aktivního útočníka.

Závěrem si vše vyzkoušeli na vlastní kůži v modelové situaci, během níž si žáci s pedagogy v praxi vyzkoušeli nové poznatky. Do školy vnikl útočník – chodbou se rozléhala ohlušující střelba, křik, rány, do očí štípal dým. Žáci s pedagogy se zabarikádovali ve třídách, pomáhali zraněným, čekali na příchod policie a pod jejím vedením pak provedli evakuaci.

Nakonec přišlo zhodnocení a žáci a pedagogové dostali od lektorů velkou pochvalu za zodpovědný přístup, spolupráci a zvládnutí modelové situace.

Program byl pro všechny hodně přínosný, protože nikdo z nás nikdy neví, do jaké se dostane situace a jaké hrozbě může někdy v budoucnu čelit.

Mgr. Milada Henclová – školní metodik prevence

• foto1