Anděl Gabriel

Anděl Gabriel je etuda, která děti naučí noty A, G. Zájemcům o hraní na flétnu nebo kytaru také připomíná flétnové hmaty nebo kytarové prstoklady. Pro všechny ostatní je to prostě říkanka s milou připomínkou vánočního motivu s andílkem.

Děti se tuto jednoduchou říkanku naučí v hodinách hudební výchovy a rády jí zpívají spolu s ostatními písničkami nebo hudebními cviky. Písnička tím ale zároveň stále připomíná zmiňované noty. Je sestavena tak jednoduše, aby “fungovala” a sloužila i dětem z mateřské školy, které ještě neumí číst. (Několik jich v pořadu Duhové hraní hraje).

Je to také premiéra nového způsobu učení.

Stejnojmenný klip na YouTube může naučit každého malého i většího hráče uvedené  noty A,G a pomůže jim na jejich hudební cestě. Pro děti, které se na vytváření nahrávky podílely, je to nádherný záznam výsledku jejich práce. Toto výukové video si můžete pustit na počítači, bude to fungovat i na tabletu nebo hrát z mobilu. Kdo se chce tóny učit nebo si je opakovat, má možnost. V tomto směru se jedná o velmi moderní postup. Otvírají se nám nečekané možnosti.

Tím, jak děti na nahrávce zpívají a hrají, se mohou pochlubit svým rodičům, kamarádům, dědečkům a babičkám.

Výukové video s názvem Anděl Gabriel si můžete prohlédnout na následujících webových adresách - (můžete si vybrat):

www.slunecnice-lipa.blogspot.cz

www.pavel.lutner.cz

(První cesta Vás povede přes “třídní blog “Slunečnic” - druháků.

Druhá cesta je odkaz na moje hudebně - kantorské stránky.)

Výuka hudební výchovy i mimoškolní tiliánkové “Duhové hraní” samozřejmě běží velmi živě. Takže děti už hrají další a další říkadla. Někteří umí not a akordů už celkem dost. Zpracování do podoby pracovního listu je dost náročné. Desítky hodin spolyká studiová práce na úpravě zvuku a sestřihu. Technika potom jde pochopitelně pomaleji za spontánním vývojem přímo v hodině nebo Duhovým hraním v Tiliánku. Ale Anděl Gabriel byl prostě první etudou z tohoto celku a premiérou možnosti výroby výukových videí vlastními silami. Další výuková videa budou vznikat.

Příspěvek je také milou vzpomínkou na Vánoce, které jsou sice už za námi, ale v duchu nám jejich pokoj může zářit i dál. Radost ze společného muzicírování je s námi dál, ať už se jedná o běžné hodiny hudební výchovy, hudební kroužek nebo Duhové hraní v Tiliánku.

Závěrem bych rád poděkoval třem institucím, které se na běhu pořadu podílí přímo nebo nepřímo.

Je to:

Základní a Mateřská škola Bohuslava Reynka

Tiliánek

Vrabčí trh

Vedení základní školy a Lucce Hanauerové za Tiliánek děkuji za umožnění fungování pořadu Duhové hraní přímo v prostorách mé třídy v základní škole bez toho, aniž bychom museli odcházet někam mimo areál. Je to výhodné pro mě a hlavně je to skvělou službou pro děti a jejich rodiče. Děti se mohou věnovat hudbě ještě předtím, než si je rodiče vyzvednou ve družině nebo mateřské škole.

Domovské kapele Vrabčí trh děkuji za podporu nástrojovou, kolegiální i neutuchající humor a dobrou náladu.

Pavel Lutner